Dantų protezavimas

Neišimamų dantų protezų įvairovė:

Pilnas vainikėlis – tai neišimamas protezas, kuriuo atkuriamas suiręs natūralus danties vainikas. Vainikėliai gaminami iš bemetalės keramikos, metalo keramikos arba cirkonio oksido. Metalo keramikos vainikėlis pagal patvarumą ir funkcionalumą prilygsta natūraliems dantims, tačiau metalo keramikos vainikėlyje esantis metalas šviesą atspindi, todėl danties protezas atrodo ne toks natūralus kaip bemetalės keramikos vainikėlis. Bemetalės keramikos vainikėlis gaminamas iš patvarios keramikos masės (porceliano), jo sudėtyje nėra metalo. Porceliano masė atspindi šviesą ir yra skaidri, todėl šiuo vainikėliu atkurtas dantis labai panašus į natūralius dantis. Vis dėlto metalo keramikos vainikėlis yra tvirtesnis nei bemetalės keramikos. Pilnu vainikėliu atstatomas stipriai pažeistas danties vainikas, koreguojama okliuzinė plokštuma bei dantų padėtis.

Tiltiniai protezai – tai neišimami protezai, kuriais atkuriami vieno ar keleto dantų eilių defektai. Šie protezai burnoje užima tiek pat vietos kaip ir buvę natūralūs dantys, todėl prie jų greitai priprantama. Tiltinius protezus sudaro atraminės dalys, esančios abiejose dantų eilės defekto pusėse bei karkasas (tarpinė dalis). Protezų karkasą sudaro iš metalo arba metalo keramikos pagaminti dirbtiniai dantys, kurie  uždengia esamą defektą ir atstato dantų eilės vientisumą. Priekinių dantų srityje tiltiniais protezais rekomenduojama protezuoti ne didesnį kaip keturių dantų ribotą defektą, o šoninių dantų srityje – ne didesnį kaip dviejų dantų ribotą defektą. Tiltiniai protezai atstato kramtymo funkciją (kramtymo efektyvumas 98,5 %).

Išimamų dantų protezų įvairovė:

Esant dideliems ribotiems ir neribotiems defektams, blogai paciento burnos higienai, kai implantų naudojimas kontraindikuotinas dantų eilių defektai atkuriami išimamais protezais. Tinkamai pagaminti išimami protezai yra sėkmingas dantų eilių defektų atkūrimo būdas, kuris atstato kramtymo funkciją bei pagerina estetinę išvaizdą.

Lanko atraminiai ir plokšteliniai protezai – tai išimamieji protezai, kuriais, nepriklausomai nuo defekto dydžio ir jo padėties žandikaulyje, galima atkurti vieno, kelių ar visų dantų eilių defektus, pagerinti kramtymo funkciją. Lanko atraminių protezų kramtymo efektyvumas yra 85 proc., o plokštelinių protezų – nuo 25 proc. iki 50 proc. Dažniausiai šie protezai taikomi esant dideliems dantų eilių defektams, kurių neįmanoma atstatyti neišimamais protezais. Taipogi šie protezai naudojami, kai sumažėjusi likusių dantų periodonto atrama, praradus daug kaulo bedantėje srityje bei jauniems pacientams.

Išimamų dantų protezų higiena yra paprastesnė, nes pacientas juos gali išsiimti iš burnos ir mechaniniu, cheminiu ar derindamas abu metodus išplauti, kai tuo tarpu neišimamų protezų priežiūra reikalauja daug daugiau pastangų. Pacientai, turintys išimamus dantų protezus kasmet turi apsilankyti odontologinės priežiūros įstaigoje, kad būtų ištirti burnos audiniai, įvertinamas atraminių dantų paslankumas bei burnos higienos įgūdžiai.